zobacz proces tworzenia stronyproces strony proces tworzenia strony www
MENU
FINEO MEDIA - strony internetowe Lublin
Strony internetowe - Lublin, Sanok, Krosno

Profesjonalna strona internetowa
- najmocniejszy argument w walce z konkurencją

Identyfikacja wizualna
- bądź oryginalny i zachwyć swoich Klientów.

Pozycjonowanie
– by Twoja firma zaistniała w sieci.

BAZA WIEDZY

STRONA GŁÓWNA > BAZA WIEDZY

Znajomość tematu znacznie poprawia komunikację klient-agencja. Postanowiliśmy stworzyć małą bazę wiedzy, gdzie w prosty sposób wyjaśniamy podstawowe pojęcia z zakresu projektowania stron internetowych i innych elementów z nimi związanych.

A B C D E F G H I J K L M N O P R S T U W X Y Z

AJAX - Jest to technika wykorzystywana podczas tworzenia interakcji z użytkownikiem. Dzięki niej mamy możliwość zmiany zawartości konkretnej części strony, bez konieczności całkowitego przeładowywania jej. Dzięki temu zmiana jest znacznie szybsza i mniej obciąża serwer, oraz łącze użytkownika.

AI - plik edytowalny programu Adobe Illustrator.

BMP - Jest to format pliku z grafiką bitmapową. Zawiera w sobie prostą kompresję bezstratną RLE, informację o użytych kolorach. Obsługuje tryby RGB oraz RGBA.

Baza danych - ułożony według określonych reguł zbiór danych. W oparciu o bazy danych działają prawie wszystkie systemy CMS. Jest ona niezbędna dla większych stron www, a także wszystkich sklepów internetowych czy aplikacji.

Black hat SEO - pod tym pojęciem kryją się niezgodne/niezalecane przez wyszukiwarki techniki pozycjonowania stron. Za ich używanie można zostać ukaranym. Za metody takie uznaje się m. in.: spamowanie, stosowanie ukrytych tekstów oraz linków (często bez zgody właściciela strony), sztuczne upychanie słów kluczowych na stronie, stosowanie systemów wymiany linków, stosowanie innych stron dla robotów internetowych, a innych dla ludzi (tzw. cloaking).

CMS - dostępny po zalogowaniu się do panelu administratora system, dzięki któremu właściciel strony może sam, w prosty sposób uzupełniać treści strony i modyfikować jej elementy, takie jak nagłówki lub dodawać zdjęcia do galerii.

CSS - Kaskadowe arkusze stylów jest to język służący do opisu formy prezentacji, czyli wyglądu stron internetowych. Ten język zawsze wykorzystuje się razem z (X)HTML.

CDR - plik edytowalny programu CorelDRAW

Domena - Jest to adres strony internetowej, który wprowadzamy w pasku przeglądarki. Posiadanie domeny jest płatne, okres rozliczeniowy domeny to 1 rok. Nasi klienci dostają domenę na pierwszy rok zupełnie gratis.

EPS - To format plików, służący do przechowywania pojedynczych stron grafiki wektorowej, w postaci umożliwiającej osadzanie ich w innych dokumentach. Rozszerzeniem tego formatu jest format EPSI, który zawiera dodatkowo informacje ułatwiające wyświetlenie szybkiego podglądu grafiki, zapisanej w zasadniczej części pliku.

Flash - Technologia wykorzystywana do tworzenia animacji, z użyciem grafiki wektorowej. Za pomocą flasha można także tworzyć strony internetowe. My jednak nie zalecamy jej stosowania do całych stron, gdyż strony takie ciężko się pozycjonuje

FTP - FTP to protokół transferu plików, protokół komunikacyjny typu klient-serwer wykorzystujący protokół TCP. Za pomocą tego protokołu wgrywa się pliki na serwer WWW.

Font - nazywany też czcionką, krój pisma stosowany na stronach internetowych i różnych elementach graficznych. Zwykle jego dobór decyduje o czytelności strony.

GIF - format pliku graficznego. Pozwalają na tworzenie animowanych obrazków, a także, podobnie jak PNG, pozwala zapisywać obrazy z przezroczystym tłem. Niestety obrazy w tym formacie zamieszczane na stronach internetowych obsługują jedynie 256 kolorów.

HTML - Nazwa HTML, to skrót od angielskiej nazwy HyperText Markup Language czyli hipertekstowy język znaczników. Za pomocą tego języka tworzymy poszczególne elementy na stronie internetowej.

I

JavaScript - Jest to język skryptowy, który jest wykorzystywany do tworzenia stron internetowych. Język ten jest odpowiedzialny za reagowanie na zdarzenia, wywołane przez użytkownika, np.: kliknięcie w dane miejsce lub wpisanie tekstu w pole formularza.

JPG - Format ten przeznaczony jest głównie do stratnego zapisu obrazów naturalnych (pejzaży, portretów itp.), które charakteryzują się płynnymi przejściami barw oraz brakiem, lub małą ilością ostrych krawędzi i drobnych detali. Jest to idealny format do zapisu zdjęć. Natomiast przy zapisywaniu wykresów funkcji, ten format pliku graficznego sprawdzi się znacznie gorzej niż PNG.

jQuery - Jest to lekka biblioteka programistyczna, napisana w języku JavaScript. Znacznie ułatwia tworzenie animacji na stronę WWW. Motto używających tej biblioteki brzmi: „write less, do more” i powiedzenie to się sprawdza. Czasem jedna linia kodu z użyciem jQuery, potrafi zrobić tyle co kilkadziesiąt linii kodu w czystym JS.

Kilobajt (KB) - w informatyce jest to jednostka używana do określania wielkości informacji/pamięci. 1KB=1024bajty.

Logo/Logotyp - ogólna nazwa graficznego elementu identyfikującego firmę. Często składa się z sygnetu oraz logotypu, lecz bywają też wyjątki, gdzie oba elementy są jako jeden. Wszystko zależy od pomysłu i kreatywności twórcy. Sygnet to prosty element graficzny, symbol, który często jest identyfikowany z firmą. Logotyp to tekstowe przedstawienie nazwy firmy.

Layout - projekt graficzny strony internetowej lub aplikacji. Przedstawia wizualne rozmieszczenie elementów, które potem znajdą się na gotowej stronie internetowej.

Megabajt (MB) - tak samo jak kilobajt, jest to jednostka określająca wielkość informacji/pamięci. 1MB=1024KB.

MySQL - najpopularniejszy oraz darmowy system zarządzania bazami danych.

N
O

PNG - format pliku graficznego zapewniający wysoką jakość grafiki. Obsługuje przezroczystość, dzięki czemu w tym formacie można zapisać logo, choć najlepiej jest je przygotować w formacie wektorowym.

PSD - plik edytowalny programu Adobe Photoshop.

PHP - popularny język programowania działający po stronie serwera. Został zaprojektowany do tworzenia stron oraz aplikacji internetowych.

Responsive - ostatnio bardzo popularny sposób działania strony, która sama dostosowuje się do ekranu, na którym jest wyświetlana. Nie trzeba wtedy tworzyć mobilnej wersji strony. Dzięki temu modyfikując stronę mamy pewność, że modyfikacje te będą widoczne na każdym rodzaju urządzenia.

Robot internetowy - jest to program, który zbiera informacje o stronach internetowych. Podstawowe zadania to: dodawanie stron do wyszukiwarek, sprawdzanie kodu strony, wykrywanie spamu, monitorowanie sieci w poszukiwaniu nowych stron itp.

SQL - strukturalny język zapytań używany w bazach danych. Pozwala on na modyfikowanie, tworzenie, a także pobieranie i umieszczanie danych w bazie.

SEO - czyli Search Engine Optimalization, tłumaczone jest w Polsce jako optymalizacja dla wyszukiwarek internetowych. Określenie to można rozbić na dwa pojęcia. „Optymalizacja” jako przygotowania kodu oraz treści strony pod kątem SEO. „Pozycjonowanie” natomiast określa się jako zadanie następujące po optymalizacji, którego celem jest zdobycie wysokiej pozycji w wynikach organicznych wyszukiwarki.

T
U

Wektorowa grafika - pliki wektorowe można dowolnie powiększać i zmniejszać bez utraty jakości, dzięki czemu można je stosować zarówno na stronach internetowych jak i grafikach do druku np. plakatach, ulotkach itp. Najczęściej spotykane formaty grafiki wektorowej: AI, EPS, CDR, SVG, SWF.

WWW - World Wide Web - jedna z wielu usług internetowych. Najprościej mówiąc, WWW są to obecne strony internetowe oparte na odnośnikach (hiperłączach).

XML - tzw. język znaczników. Przeznaczony do reprezentowania danych w jeden spójny sposób. Jest on niezależny od używanej platformy.

Y
Z

KONTAKT

507 443 919730 303 350730 303 360 kontakt@fineomedia.pl